Artykuł autorów K. Mirackiego i Z. Vizintina, opublikowany w „Journal of the Laser and Health Academy” w 2013 roku, opisuje roczne doświadczenie w stosowaniu terapii laserowej NightLase w leczeniu chrapania oraz zaburzeń snu. Terapia ta opiera się na minimalnie inwazyjnym efekcie fototermalnym, wykorzystującym światło lasera Er:YAG na błonę śluzową jamy ustnej, gardła i podniebienia.
W ciągu roku leczono 57 pacjentów cierpiących na chrapanie i inne objawy zaburzeń oddychania w trakcie snu. Każdy pacjent przeszedł trzy sesje terapii laserowej. Podczas zabiegu monitorowano występowanie ewentualnego dyskomfortu i skutków ubocznych.
Wyniki badania oparte były na ankietach dotyczących chrapania, przeprowadzonych w 14 i 45 dni po terapii. Długoterminowe efekty (do 15 miesięcy po leczeniu) oceniano za pomocą wywiadów telefonicznych. Większość pacjentów (74%) zgłosiła pozytywne efekty terapii, osiągając średnią poprawę o 50% w zakresie nasilenia chrapania. Odnotowano jedynie łagodny dyskomfort podczas zabiegu, a nie wystąpiły żadne inne niepożądane efekty.
Wnioski wskazują, że metoda NightLase z użyciem lasera Er:YAG jest skuteczną, minimalnie inwazyjną i bezpieczną opcją leczenia chrapania oraz zaburzeń oddychania w trakcie snu.
Ta metoda leczenia dostępna jest również w Nysie.
Ty lub Twoja druga połówka chrapie?
Umów się na konsultację i zadbaj o dobry sen