Artykuł dotyczy badania skuteczności nieablacyjnej laseroterapii Er:YAG w leczeniu chrapania.
Chrapanie jest powszechnym problemem zdrowotnym. Istnieją różnorodne metody leczenia, zarówno chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Autorzy zaproponowali ocenę skuteczności laserów Er:YAG w terapii chrapania.
Materiał i metody: W badaniu uczestniczyło 30 pacjentów z problemem chrapania. Przeprowadzono trzy sesje laseroterapii w obrębie regionu jamy ustnej, gardła i podniebienia z użyciem lasera Er:YAG 2940nm w różnych trybach. Efekty działania lasera oceniano za pomocą kwestionariuszy dotyczących intensywności chrapania, jakości życia oraz satysfakcji pacjentów, porównując wyniki przed i po terapii.
Wyniki: Po miesiącu od leczenia 96,7% pacjentów było zadowolonych z terapii, a po sześciu miesiącach 96,4%. Zmniejszenie nasilenia chrapania z średniej 8±1,9 do 1,6±1,1 (p<0,001) oraz spadek wyników w skali Epworth (z 9,97±5,3 do 6,54±4,3, p=0,002) i OHIP-14 (z 10,9±6,2 do 5,9±5,0, p<0,001) były istotne statystycznie. Obserwowano również znaczące zmiany w klasyfikacjach Mallampattiego i Friedmana (p=0,001 i p<0,001). Nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych ani potrzeby znieczulenia.
Wnioski: Leczenie nieablacyjnym laserem Er:YAG jest bezpieczną, bezbolesną i efektywną metodą redukcji chrapania, której efektu oceniane przez pacjentów są bardzo wysokie. Autorzy podkreślali potrzebę dalszych badań kontrolowanych z dłuższym okresem obserwacji.
Ta metoda leczenia dostępna jest również w Nysie. Pełniejszy opis zabiegu na stronie
Ty lub Twoja druga połówka chrapie?
Umów się na konsultację i zadbaj o dobry sen
Link do oryginalnego artykułu: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7335611/